Gmina Cekcyn

Ziemia cekcyńska to ponad 25 000 ha powierzchni majestatycznych lasów sosnowych, równinny polodowcowy teren usłany srebrzystymi jeziorami, strugami i oczkami wodnymi, na wpół dzikie meandry Brdy, kilkusetletnie zabytki przyrody, to Magia Borów Tucholskich ze swym bogactwem i różnorodnością fauny i flory.

Gmina Cekcyn zajmuje wschodnią cześć powiatu tucholskiego, w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Ponad 70 % obszary stanowią lasy, jest tu wiele miejsc zupełnie dzikich, gdzie przy odrobinie szczęścia można spotkać charakterystyczne dla tego obszary zwierzęta: jelenie, sarny, dziki czy bobry.

Nasz rejon przyjazny jest amatorom dwóch kółek, którzy bezpiecznie mogą poruszać się po wyznaczonych szlakach rowerowych. Atrakcyjne dla uprawiania turystyki aktywnej są też tereny licznych rezerwatów i parków krajobrazowych, na których obszarze wyznaczone zostały ścieżki dydaktyczne, gdzie aktywność poznawcza łączy się z rekreacją. Perełką na skalę europejską jest Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie.

Cekcyn słynie z obfitości grzybów i od lat przyciąga grzybiarzy z najdalszych zakątków kraju. Sezon grzybowy trwa nieprzerwanie od czerwca do listopada. W tutejszych lasach mikolodzy zarejestrowali ponad 100 gatunków grzybów jadalnych, wśród których można znaleźć borowiki, koźlarze, podgrzybki, kurki, gąski, a nawet rydze. O wielkiej tradycji grzybiarskiej może świadczyć powstanie w Krzywogońcu – wioski borowiackiej, która jest swoistym kultem grzybobrania.

Coraz większym powodzeniem cieszy się rekreacja konna - jeździectwo i hipoterapia, które wiele gospodarstw agroturystycznych posiada w swojej ofercie. Oprócz lekcji dla początkujących i konnych wypadów w teren dla bardziej zaawansowanych, organizowane są przejażdżki bryczkami i kuligi, które stanowią atrakcję w okresie zimowym. Wieczorami w świetle płonących pochodni przez ośnieżone leśne trakty pędzą sanie i z daleka słychać ich dzwonki. Ukoronowaniem przygody jest odpoczynek przy ognisku z pieczonymi w ogniu kiełbaskami.

Nasza Gmina to oprócz lasów, liczne jeziora, których na tym terenie jest ponad 20. Latem, chętnie korzystają z nich mieszkańcy i turyści. Największą popularnością cieszy się Jezioro Wielkie Cekcyńskie ze strzeżonym kąpieliskiem oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego, placem zabaw i boiskiem do siatkówki na plaży, alejką okalającą jezioro, którą spacerkiem można dojść do amfiteatru, gdzie w sezonie letnim odbywa się wiele ciekawych imprez.

Jeżeli chodzi o wodę nie można zapomnieć o Brdzie, rzece, która przez wielu, zaliczana jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Niezwykle urozmaicony, kręty brzeg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora, górski charakter rzeki na pewnych odcinkach są wspaniałą ofertą dla lubiących turystykę wodną i ceniących sobie bliskość przyrody. Cekcyn znany jest też wśród amatorów wędkarstwa – tutejsze rzeki i jeziora obfitują w ryby, zachęcając do połowu nawet adeptów tej sztuki. Przez szereg lat wprowadzano narybek wielu gatunków, m.in. płoci węgorza, szczupaka, leszcza, karpia, sandacza czy okonia. Pozwolenia na wędkowanie można nabyć na miejscu.

W krajobrazie wsi dominuje smukła wieża neogotyckiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego z II poł. XIX w. W bezwietrzne wieczory, królująca na wzniesieniu podświetlana wieża przepięknie odbija się w tafli jeziora.

W borowiackiej kulturze materialnej Gminy Cekcyn pozostało parę reliktów przeszłości: charakterystyczne borowiackie chaty z podcieniami, zrębnie ciosane, przydrożne kapliczki i krzyże oraz odrestaurowane cmentarze ewangelickie w miejscowościach Iwiec, Brzozie, Wysoka, Trzebciny, Ostrowo, Lubiewice, Nowy Sumin, Lubińsk. Na tym terenie funkcjonują również dwie izby regionalne, które chcą ocalić od zapomnienia borowiacką kulturę i tradycję.

Na terenie gminy odbywa się też wiele imprez artystycznych, przez lata utrwaliła się tradycja lokalnych spektakli i widowisk, tworzonych aktywnie przez mieszkańców. Do najważniejszych z nich należą: „Noc Świętojańska”, Dni Gminy Cekcyn, czy Nocne Misteria Nadjeziorne – spektakl teatralny odbywający się corocznie nad brzegiem Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego. W sezonie letnim w amfiteatrze odbywa się „Parada cyrkowa” oraz koncerty: „Kocioł Festival” oraz prawdziwa gratka dla fanów el-muzyki Festiwal Muzyki Elektronicznej - „ The Day of Electronic Music”, który gościł takie gwiazdy jak: Marek Biliński, Steve Schroyder, Robert Kanaan, Władysław Komendarek czy Machine Brothers.

Cekcyn, to miejsce przyjazne turystom, ale coraz więcej osób wybiera je na miejsce stałego pobytu. Kuszą widoki za oknem, bliskość przyrody z dala od zgiełku i wrzawy miast – miejsce idealne dla rodziny.

Turystom, oferujemy zakwaterowanie w licznych gospodarstwach turystycznych, grupom zorganizowanym w ośrodkach turystycznych w Cekcynie i Zdrojach. Na biwak zapraszamy do „Starej Szkoły” w Trzebcinach, gdzie można np. przeprowadzić lekcje w terenie.

Zapraszamy do odwiedzenia Gminy Cekcyn. Magia Borów Tucholskich umożliwi regenerację sił, gwarantuje wyciszenie, refleksję i zadumę, przywróci wewnętrzny spokój i równowagę, a istniejąca infrastruktura turystyczna pozwoli na spędzenie aktywnie czasu z najbliższymi lub samotne wędrówki wśród nieodkrytych jeszcze zakątków.

 

Gmina Cekcyn Cekcyn Lasy w Cekcynie Jeziora w Cekcynie Cekcyn z lotu ptaka Widok z lotu ptaka