Ścieżki przyrodnicze


Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Jelenia Wyspa" w Gołąbku
– to ok 3,5 km trasa wyznaczona kierunkowskazami. Wiedzie ona przez niezwykle urokliwy fragment rezerwatu "Bagna nad Stążką". Gorąco polecamy mniej więcej godzinny spacer trasą ścieżki. Można powiedzieć, że to miejsce to esencja Borów Tucholskich. Są tu typowe dla Borów zbiorowiska roślinne: bory sosnowe z domieszką brzozy i świerka, olsy, łęgi i torfowiska oraz niezwykle malownicze, chronione rezerwatem bagna rzeki Stążki, która należy do najczystszych rzek Borów Tucholskich, jej czyste wody obfite w płocie, okonie i liny upodobały sobie wydry i bobry.
Wędrując oznaczoną sylwetką jelenia trasą mamy okazję zobaczyć m.in. torfowisko wysokie i przejściowe z charakterystycznymi roślinami. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy charakterystyczny klangor żurawi, które mają tu swoje lęgowiska. Na kolejnych przystankach możemy pogłębić wiedzę o dokarmianiu leśnych zwierząt, o zwalczaniu szkodników drzew, o wielkich-małych czyścicielach lasu - pracowitych mrówkach, a w końcu zobaczyć drzewo doborowe, którego nasiona posłużą do hodowli sadzonek.
Lokalizacja: ścieżka zlokalizowana jest w pobliżu szosy prowadzącej z Tucholi do Tlenia
w odległości 8 km od Tucholi. Jej początek znajduje się 200 m za siedzibą Nadleśnictwa Tuchola w Gołąbku.

Kontakt: Nadleśnictwo Tuchola Gołąbek 4, 89-511 Cekcyn: tel. 52 33 48 005, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

a 041 a 096

Ścieżka przyrodniczo - leśna „Jezioro Wypalanki" dokładnie obrazuje pracę leśników. Na kolejnych przystankach ścieżki z tablic informacyjnych można dowiedzieć się o powstawaniu, budowie, hodowli, użytkowaniu, i ochronie lasu. Specyfika przebiegu trasy, wokół jeziora, pozwala również na zapoznanie się jej użytkowników z ekosystemem zbiornika wodnego. Różnorodność siedlisk i drzewostanów przy wytyczonej trasie pozwala na zapoznanie się z lasem w pigułce. Mniej więcej w połowie trasy możemy odpocząć na ławkach w punkcie widokowym. Z tego miejsca rozpościera się piękny widok na jezioro i okalający je las. Ścieżka kończy się zadaszonym miejscem na ognisko, gdzie można odpocząć po trudach wycieczki. Długość ścieżki 2 km, czas przejścia ok. 1,5 godz. Wymagane wcześniejsze uzgodnienie terminu o ile grupa chce się wybrać na trasę z leśnikiem. Ścieżkę można zwiedzać również indywidualnie, bez wstępnych uzgodnień.

Lokalizacja: Nadleśnictwo Trzebciny znajduje się przy Szosie Tuchola (20km) – Tleń (10 km), GPS – N 53º37'55'' E 18º 9'11''
Kontakt: Nadleśnictwo Trzebciny (52)336 10 28, p. Katarzyna Kasprzyk 696 029 441, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

287

295